Jak kisić kapustę w kamionce?

Kiszona kapusta to jeden z najbardziej charakterystycznych polskich smaków. Wykorzystuje się ją głównie do tradycyjnego bigosu, ale używana jest również do wielu innych potraw. Kiszona kapusta jest niesamowicie zdrowa. To m.in. naturalny probiotyk, który wzmacnia nasz układ odpornościowy, ma także pozytywny wpływ na florę bakteryjną.

Kiszona kapusta — którą wybrać do kiszenia?

Kiszoną kapustę można kupić praktycznie w każdym sklepie spożywczym, ale tylko ta, przygotowana samodzielnie jest pozbawiona środków konserwujących. Do kiszenia nadaje się każda kapusta, zarówno biała, czerwona, jak i pekińska. Jeśli zdecydujesz się na kapustę białą, to do kiszenia najlepsze będą późne odmiany Liberator oraz Novoton. Jeśli kapustę kupujesz na lokalnym bazarku, to staraj się wybrać dojrzałe warzywa o dużej główce i zwartej strukturze.

Kiszona kapusta — w czym najlepiej kisić?

Kapustę możesz ukisić w przeróżnych naczyniach, metoda zależy od upodobań oraz od ilości kapusty, jaką chcesz otrzymać. W sklepach dostępne są drewniane lub kamionkowe beczki, ceramiczne garnki, plastikowe pudełka, worki do kiszenia kapusty oraz duże szklane słoje. Poniżej znajdziesz informacje jak kisić kapustę w kamionce.

Jak kisić kapustę w kamionce?

Znalezione obrazy dla zapytania jak kisić kapustę w kamionce

Kapustę oczyść , podziel na części i poszatkuj. Jeśli dokładasz do kapusty marchewkę, ją również obierz, umyj i zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Wymieszaj kapustę, marchewkę, kminek i inne przyprawy. Surówkę umieszczaj warstwami w misce przekładając je porcjami soli (1 łyżka soli na 1 kg kapusty). Odczekaj godzinę. Następnie część warzyw przełóż do kamionki i ugnieć drewnianym ubijakiem, aby kapusta puściła jak najwięcej soku. Dołóż kolejną warstwę i ponownie ubijaj. I tak aż wykorzystasz całą surówkę. Pamiętaj, aby nie wypełniać kamionki po sam brzeg, ponieważ kapusta podniesie się podczas fermentacji. Zbyt duża ilość kapusty spowoduje, że sok zacznie wypływać. Kamionkę przykryj czystą ściereczką lub gazą, aby uchronić ją przed muszkami.

Przez pierwsze 10 dni kapusta podlega fermentacji. W ciągu kolejnych 2-3 dni podnosi swoja objętość. Od tego momentu należy raz dziennie ubijać kapustę, aby ochronić ją przed rozwojem pleśni. Gdy kapusta przestanie pracować i osiągnie wymagany smak należy ją przełożyć do wyparzonych słoiczków, dobrze ugnieść i zalać sokiem. Zakręcone słoiki mogą stać w lodówce lub w ciemnej piwnicy. Tak przechowywane mogą stać cały rok.