Nalewka z pedów sosny – domowy sposób na przeziębienie

Nalewka z pędów sosny jest znana od wieków, stosowano ją jako syrop na kaszel. To doskonały środek na infekcje dróg oddechowych, które szczególnie nas męczą w okresie jesienno-zimowym. Sprawdź, jakie właściwości ma nalewka z pedów sosny i jak ją przygotować.

Nalewka z pedów sosny — domowy sposób na przeziębienie

Młode pąki oraz pędy sosny zawierają ekstrakty, które łagodzą objawy przeziębienia. Najlepiej zebrać je wiosną, ponieważ wtedy mają najwięcej substancji leczniczych. Pamietaj, tylko aby nie ogołocić drzewa ze wszystkich pędów, bo mogłoby to zatrzymać jego wzrost. Do wykonania leczniczej nalewki wystarczy kilka gałązek.

Nalewka z pedow sosny ma działanie wykrztuśne, dlatego świetnie sprawdza się w przypadku uporczywego kaszlu, zarówno suchego, jak i mokrego. Pomaga zwalczyć przeziębienie oraz grypę, ma również działanie bakteriobójcze i łagodzi ból gardła. Można ją pić nie tylko w czasie choroby, ale również zapobiegawczo. Wspaniale podnosi odporność, w okresie jesienno-zimowym ochroni Cię przed złapaniem wirusa. Jeśli przemarzniesz, wystarczy spożyć 2-3 łyżeczki przed snem. Z pędów sosny korzystają również firmy farmaceutyczne, produkując z nich syrop na kaszel. Taki specyfik możesz również zrobić samodzielnie.

Nalewka z pedów sosny — przepis

Nalewka z pedów sosny jest bardzo smaczna — słodka i aromatyczna. Do jej przygotowania możesz użyć spirytusu lub gin.

Nalewka z pedów sosny na spirytusie

Nalewka z pedow sosny na spirytusie działa odkrztuśnie, dlatego należy ją stosować do południa. Do jej przygotowania będziesz potrzebować ok.0,5 rozdrobnionych, młodych pędów sosnowych, 0,5 kg cukru oraz 1 l spirytusu.

Pedy sosny oraz cukier włóż do słoja i przykryj go czystą ściereczką. Odstaw na 2-3 tygodnie w ciepłe miejsce, do momentu aż pędy puszczą sok. Otrzymany syrop zlej, a do pozostałych w słoju pędów wlej pół litra przegotowanej, gorącej wody. Następnie dolej go do oddzielonego wcześniej syropu, odstaw na kilka godzin, a następnie przefiltruj i wymieszaj z 1 litrem spirytusu. Rozlej do butelek i odstaw na pół roku. Przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.

W razie przeziębienia i kaszlu pij pół kieliszka lub jeden kieliszek dziennie.

Syrop z pędów sosny

Syrop z pędów sosny to alternatywa dla dzieci oraz osób unikających alkoholu. Do jej przygotowania potrzebne będzie ok. 1 kg pączków sosny oraz cukier (może być brązowy, może to być też miód lub ksylitol).

Pączki sosny oczyść z szypułek i przejrzyj, czy nie ma na nich pleśni. Nie myj! Niewielką ilość pędów włóż do dużego słoja i zasyp cukrem na taką samą wysokość. I tak na przemian. Każdą warstwę dobrze ugnieć. Słoik przesłoń i odstaw na parapet. Pedy zaczną puszczać sok, który nabierze bursztynowego koloru, kiedy będzie gotowy. Powinno to trwać ok. 4 tygodnie.

Alternatywne sposoby na nalewkę z pędów sosny

Do nalewki z pędów sosny możesz dodać miód spadziowy. Dzięki temu nalewka otrzyma bardziej delikatny smak. Miód ma również właściwości lecznicze, dlatego preparat będzie miał jeszcze więcej właściwości zdrowotnych. Nalewkę z pedów sosny można również połączyć z nalewką z malin oraz z czarnego bzu. Taka mieszanina zadziała jak najlepszy antybiotyk, a przy okazji otrzymamy pyszny przysmak.