Przeproteinowanie włosów. Czy to możliwe?

Proteiny to substancje dodawane do szamponów i odżywek. Ich zadaniem jest regeneracja suchych i zniszczonych włosów. Czy możliwe jest przeproteinowanie włosów i co to oznacza? Sprawdź!

Czym jest przeproteinowanie włosów?

Przeproteinowanie włosów to nic innego jak „przekarmienie” włosów proteinami. Nadmierne stosowanie protein sprawia, że włosy stają się suche, kruche, matowe, rozdwajają i puszą się, ciężko je rozczesać. Dlatego proteiny należy stosować z umiarem. Jeśli chcemy nasze włosy zregenerować, to na początek należy dobrać proteiny odpowiednio do rodzaju włosów. Innej ilości będą wymagać włosy suche, innej zdrowe i lśniące. Jedne włosy będą lubić dużą ilość protein, inne z kolei nawet na niewielką ilość zareagują przeproteinowaniem. Niestety nie ma tutaj złotego środka, zapotrzebowanie włosów na proteiny należy ustalić metodą prób i błędów.

Jak naprawić przeproteinowane włosy?

Znalezione obrazy dla zapytania przeproteinowanie włosów

Zdarza się, że nadmierne stosowanie protein doprowadzi nasze włosy do przeproteinowania. Co w takim przypadku zrobić? Czy uda się uratować przeproteinowane włosy? Na szczęście tak! Wystarczy wdrożyć 4 proste zasady, oto one:

  1. Oczyszczaj włosy szamponami z SLS lub SLES. Wprawdzie nie są one polecane na co dzień, bo wysuszają włosy, ale w przypadku przeproteinowania sprawdzą się doskonale.
  2. Częste i bardzo intensywne olejowanie włosów. Wetrzyj we włosy olej z pestek winogron, lniany, arganowy czy chociażby oliwę z oliwek na kilka godzin przed ich myciem – to powinno im przywrócić równowagę.
  3. Odżywki bez protein. Możesz wypróbować żel aloesowy połączony z odrobiną wody lub z ulubioną maską, a także zwykły miód, mleczko pszczele czy kwas hialuronowy.
  4. Podcinaj końcówki (wystarczy 2-3 cm). Przeproteinowanie może wysuszyć końcówki i sprawi, że będą się one puszyć. W takiej sytuacji najlepiej je po prostu podciąć.